DMB 2016

Autor: Piszu Data opublikowania: 2016.02.23

22 lutego to święto wszystkich skautów i harcerzy z całego świata, jest to dzień narodzin założyciela skautingu generała Roberta Baden Powella oraz jego małżonki Olave. Tradycją na całym świecie jest, że harcerze w tym dniu lub w jego okolicach spotykają się ze sobą. Naszym harcerzom zostały postawione poważne wyzwania.

W miniony weekend harcerze zgodnie z tradycją Dnia Myśli Braterskiej, który przypada 22 lutego zorganizowali Biwak DMB w Lidzbarku Warmińskim. Nie był to mały biwak, ponieważ uczestników z kadrą było 280 osób i byli to tylko harcerze z naszego powiatu (Lidzbarka Warmińskiego, Ornety, Lubomina i Rogóża). Jest to bardzo dobry wynik jak na hufiec liczący 320 osób wg ostatniego spisu.Nie tylko ilość była imponująca, ale także program. Harcerze rozpoczęli biwak od uroczystego kominka w piątkowy wieczór, gdzie można było posłuchać o początkach skautingu. W sobotę harcerze wzięli udział w Mszy Świętej w ich intencji, po czym udali się na uroczystą galę z okazji Dnia Myśli Braterskiej, która zorganizowali dla całej Chorągwi Warmińsko - Mazurskiej, podczas której wraz z gośćmi przeżywali urodziny twórcy skautingu. Zespól Artystyczny Hufca "Trubisie" pod przewodnictwem Dominiki Trubiło przygotował program oparty o piosenki harcerskie w nowych aranżacjach, a władze Chorągwi i Hufca podziękowały partnerom oraz rodzicom, którzy wspierają działania harcerzy.Komendant Chorągwi wyróżnił tez drużynowych hufców i kadrę przygotowująca galę. Brązową odznaką za zasługi dla Choragwi Warmińsko-Mazurskiej została wyróżniona instruktorka Hufca Orneta - hm. Agnieszka Michalak.Można powiedzieć, że był to dopiero początek atrakcji czekających na uczestników. Po gali odbyła się projekcja kinowa filmu o fabule skautowej w Kinie Ignacy. Program obejmował również atrakcje sportowe - zajęcia z zumby oraz wyjście do Term Warmińskich, gdzie uczestnicy i kadra świetnie się bawili. Był to programowy strzał w dziesiątkę, wszyscy wrócili zadowoleni z atrakcji oraz profesjonalnej obsługi. Dla harcerzy i kadry był to bardzo wyczerpujący dzień, ale też bardzo emocjonujący.

W niedzielę, większość uczestników wróciła do domu. Niektórzy jednak mieli powierzone kolejne zadania, tym razem w Warszawie, gdzie mieli zabezpieczyć reprezentacyjnie przejęcie protektoratu przez Prezydenta RP ad organizacjami harcerskimi. Nasi harcerze byli bardzo aktywni i zauważalni. Druh Mariusz Pisz prowadził uroczystości w Pałacu Prezydencki, Druh Michał kabała przewodził pocztom sztandarowym organizacji harcerskich z asystą druha Mateusza Zielińskiego. Druhowie Przemysław Trubiło i Szymon Wcisło odpowiadali za ułożenie oraz straż przy ognisku, które na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego osobiście jedną zapałką rozpalił Prezydent RP Pan Andrzej Duda.Wszystkie przedsięwzięcia mogły się odbyć dzięki partnerom hufca za co jesteśmy im bardzo wdzięczni i zobowiązani, a są to między innymi Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim, Lidzbarski Dom Kultury oraz Termy Warmińskie.


v.1.0.20