Nasi na CEJ'u

Autor: Lutek Data opublikowania: 2016.08.15

Największa impreza skautowa w Europie Środkowej w tym roku, to niebywale CEJ 2016 czyli Central European Jamboree, mówiąc bardziej zrozumiale to zlot skautów Europy Środkowej, który odbył się we Wrocławiu dla prawie 2000 skautów z 29 państw.

Prawie trzydziestu harcerzy z Lidzbarka Warmińskiego i Lubomina włączyło się w sukces organizacji zlotu dla tak różnorodnej grupy skautów, co nie było łatwe, ale na pewno przyjemne. Nasi harcerze wspólnie z druhami z Belska Dużego odpowiadali za dział - bezpieczeństwo, gdzie wspólnie z zagranicznymi kolegami pełnili służbę wartowniczą i patrolową, odbyli też szkolenie z ochrony imprezy masowej, które na pewno przyda się im w przyszłości. Służby mundurowe oraz organizatorzy wspólnie z gośćmi z kraju i zagranicy - wysoko ocenili przygotowanie i działalność harcerzy z naszego powiatu. W nagrodę, a także w ramach wypoczynku członkowie naszego hufca wzięli udział w wycieczce do Kłodzka podczas, której odbyli spływ pontonowy górskim odcinkiem Nysy Kłodzkiej.

Prócz pracy nad bezpieczeństwem, nasi druhowie pomogli w postawieniu jak i likwidacji urządzeń zlotowych. Wspomnień i refleksji było co niemiara, zatem zamieszczamy dwie krótkie wypowiedzi:

- wywiadowca Julek Matczak - w czasie dwutygodniowego pobytu na CEJ`u we Wrocławiu, poznałem skautów z wielu krajów, dało mi to możliwość nauczenia się podstawowych zwrotów w ich językach, miałem również okazję odrobinę zetknąć się z kulturą, tradycjami i zasadami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej oraz krajach bliskiego wschodu. Do domu wróciłem z uśmiechem na ustach i z bagażem doświadczeń, zawsze będę bardzo ciepło wspominać ten wyjazd.

- przewodnik Marcin Smukowski - zlot skautów Europy Środkowej to idealne miejsce, żeby spotkać się z młodzieżą z bratnich organizacji skautowych i wymienić doświadczeniem zdobytej na harcerskiej drodze, poznać odmienność kulturową i doskonalić swoje umiejętności językowe. Każda interakcja, uczestnictwo w skautowych wydarzeniach objawia przed uczestnikami mnóstwo korzyści, zaciska więzi braterstwa, tolerancji, wrażliwości oraz pozostawia pozytywne piętno międzynarodowej integracji. Wydarzenie we Wrocławiu było doskonałym miejscem aby dać świadectwo harcerskiej służby w zespole organizacyjnym, czuwając nad losem międzynarodowych reprezentacji skautów, odnowić znajomości z poprzednich wyjazdów oraz zawrzeć nowe, równie owocne znajomości.